Přeskočit na obsah
Na tomto webu používáme cookies. Dalším setrváním na webu souhlasíte s jejich použitím pro sběr dat.

VÝSTAVY / AKCE / DOPROVODNÝ PROGRAM

20. 3. 2019 v 17 hodin / Kaliopi Chamonikola, Hana Novotná, Pavel Hayek

Srdečně Vás zveme na druhou a také poslední komentovanou prohlídku aktuální výstavy: Na počátku bylo...
Galerie Artikle 20. 3. 2019 v 17 hodin
Foto: Josef Kubíček

Expozicí vás opět provede kurátorka Kaliopi Chamonikola společné s autory vystavovaných uměleckých děl, Hanou Novotnou a Pavlem Hayekem.


U Hany Novotné je rozehráno široké spektrum tvůrčího postupu. Cesta k výslednému artefaktu vede od plochých – zpočátku ručně malovaných kontrastních struktur zprvu nepravidelných tvarů (které jsme nejdříve vystavili, ale nakonec v zájmu komplexního vyznění výstavy odstranili), až po soustavné experimentování s dalšími možnostmi, zejména s vrstvením a také se zapojením barvy. Tento princip autorka zkouší, ověřuje a rozehrává v menších prostorových skicách v různých barevných i materiálových variacích (po papíru, fóliích, bronzu – tedy ryze sochařskými prostředky, až po papírové modely, v nichž pracuje již v čisté tvarové geometrické redukci.


Vystaveny jsou i věci, jejichž význam spíše než umělecký je v rovině technologické, či psychologické – odhaluje metodu, která podporuje invenci. To je případ Pavla Hayeka. Jeho vystavené práce tvoří černobílé série struktur, jejichž pojítkem je jejich optické prolínání, vrstvení, organizování, dynamizování, rozpohybování..Tematizuje rytmus, prostor, pohyb.. Klíč k jejich vzniku nalezneme v pracovní desce, použitých malířských válečcích a jedné ze skic – která je - zkušebním médiem zkouškou na nečisto…Hayekova v principu konceptuální malba, třebaže vzniká nerukotvorně, si přesto zachovává napětí - díky nepravidelnostem otisků expresívní charakter, a díky strukturám, z nichž nevymizela bezprostřednost gesta.

13. 3. 2019