Přeskočit na obsah
Na tomto webu používáme cookies. Dalším setrváním na webu souhlasíte s jejich použitím pro sběr dat.

VÝSTAVY / AKCE / DOPROVODNÝ PROGRAM

14. 11. - 15. 1. 2019 / Vážení přátelé, výstava Lubomíra Typlta - Přineseš mi ze všech sirek fosfor se prodlužuje! Zastavte se u nás na tuhle jedinečnou výstavu do 15. 1. 2019. Těšíme se na vás!

Výstava trvá od 14. 11. 2018 do 15. 1. 2019
Kurátor: Petr Vaňous
Foto: Josef Kubíček


Přineseš mi ze všech sirek fosfor

Brněnská výstava, nazvaná podle repliky písně Slunce v úplňku z nové desky WWW, navazuje na letošní Typltův projekt pro pražskou Galerii Václava Špály (Neutopíš se dvakrát v téže řece). I zde před námi na obrazech defiluje mužský a ženský princip ve své rozpornosti, totiž odlišnosti i spjatosti. S tvarovou a barevnou redukcí figur jde ruku v ruce také signální rozdělení na dva svébytné světy reprezentované jinými atributy, jinou barevností a jiným pohybem v čase a prostoru. Zatímco chlapci jsou zde pohrouženi do sebe a jejich rozhodování nepůsobí osudově, dívky přijímají životní výzvy radikálněji, což v důsledku vede k daleko expresivnějším vývojovým turbulencím. Klidné kompozice mužských postav reprezentují rozvážnost a hru, kterou kryjí společenské konvence. Dívky se naopak propadají do vírů, jež samy probouzejí. S pomyslnými hranicemi ztrácejí i svůj faktický malířský obrys. Smysl obou světů je třeba nalézat ve vzájemném napětí, kterým jsou osudově přitahovány a poutány.  

Lubomír Typlt svou deklarovanou skepsí obnažuje kořeny přirozené lidské vitality, která může z různých příčin přerůst v akt destrukce. Svým dílem upozorňuje na jinak těžko postižitelné hranice. V rovině společenské na hranici mezi nezávaznou hrou a účelovou manipulací, v rovině mezilidských vztahů na tenkou hranici mezi tolerancí a násilím. I když se vše odehrává v mantinelech hry či rozjitřené imaginace, je tu cosi varovného, co otevírá horizont obav a úzkosti, podobně jako je tomu v autorových písňových textech: Přineseš mi ze všech sirek fosfor…(abychom na obloze slunce zapálili…)


Petr Vaňous

24. 11. 2018