Přeskočit na obsah
Na tomto webu používáme cookies. Dalším setrváním na webu souhlasíte s jejich použitím pro sběr dat.

VÝSTAVY / AKCE / DOPROVODNÝ PROGRAM

13. 3. 2019 v 16 hodin / Kaliopi Chamonikola, Petr Veselý, Jaromír Šimkůj

Srdečně Vás zveme na první komentovanou prohlídku výstavy: Na počátku bylo...
Galerie Artikle 13. 3. 2019 v 16 hodin
Foto: Josef Kubíček


Expozicí vás provede kurátorka Kaliopi Chamonikola společné s autory vystavovaných uměleckých děl, Petrem Veselým a Jaromírem Šimkůjem.


Malování Petra Veselého je postup, který lze označit za poetický (umění je básněním) Martin Heidegger. Pro autora je klíčová samotná volba motivu. Vysoce si cení prostých a jednoduchých věcí, jimž dodává skrytý smysl, jakýsi amalgám významů, které hluboce prožívá a umožňuje jejich prožitek i nám. Vytváří si vlastní síř symbolů, velmi osobních, ze života, v nichž přetváří viděný svět a mnohdy do něj zapojuje i svět umění. To je případ motivu Návratu, kde zdaleka nejde jen o námět jednoho plátna. .který se u něž poprvé  objevuje v roce 1977, ale k němuž se opakovaně vrací v 80. Letech a který kulminuje v rozměrném plátně (1978 – 2015) parafrázujícím formát Rembrandtova obrazu Návrat ztraceného syna.

Jaromír Šimkůj Na první pohled se může zdát, že autorovy sochařské myšlenky mají kořeny ve zkušenosti s konstruktivní modernou.  Avšak cesta umělce k redukovanému výtvarnému jazyku má odlišnou a zcela autentickou genezi. Své předobrazy objevuje, nachází v konkrétní realitě. Tady se prezentuje geometrickými prostorovými strukturami, reliéfními obrazy, které mají prvotní zdroj v kresebných a sítotiskových kompozicích, jejichž trojrozměrné možnosti testuje v různých meřítcích od komorních po monumentální instalace a to jak v horizontálním, tak vertikálním principu.

8. 3. 2019