Přeskočit na obsah
Na tomto webu používáme cookies. Dalším setrváním na webu souhlasíte s jejich použitím pro sběr dat.

VÝSTAVY / AKCE / DOPROVODNÝ PROGRAM

28. 11. 2019 - 11. 1. 2020 / Ústředním motivem výstavy se stane nová série pláten Venduly Chalánkové s názvem Zamluveno prodáno.

Výstava: Vendula Chalánková - Silné portfolio (Zamluveno prodáno)
Výstava trvá od 28. 11. 2019 do 11. 1. 2020
Kurátorka: Silvie Šeberová
Foto: Kubicek.studio


Silné portfolio (Zamluveno prodáno)

Ústředním motivem výstavy se stane nová série pláten Venduly Chalánkové s názvem Zamluveno prodáno, jež je inspirována systémem značení fosforeskujícími samolepkami, používaném v komerčních galeriích u děl určených k prodeji. Chalánková tyto samolepky zvětšuje do velkoformátových pláten, v nichž motiv na jednu stranu získává nový rozměr i estetické kvality, na stranu druhou však stále odkazuje k inspiračnímu bodu, od kterého se odvíjí hlavní idea výstavy.

Vedle pláten Zamluveno prodáno na ní bude prezentována série Happy birthday Jeff Koonfs (2009), kterou Chalánková vytvořila pomocí mašlí a balícího papíru napnutých jako plátno na blidrámu. V názvu tohoto díla se objevuje jméno slavného amerického umělce, jenž se – mimo jiné – proslavil zvětšováním banálních předmětů. Zároveň se jeho jméno stalo synonymem pro vysoké částky vydávané sběrateli na současném trhu s uměním. Před deseti lety, v době vzniku série Venduly Chalánkové, se o Koonsovi mluvilo v souvislosti s dílem Hanging Heart, které prodal za tehdy rekordní sumu 23, 6 miliónů dolarů. Dnes, o deset let později, byl Koonsův Rabbit, vydražený za 91, 1 miliónů dolarů, což je nejvyšší částka, za jakou kdy bylo na aukci prodáno dílo žijícího umělce.

Trojici ústředních motivů uzavírá instalace Akční cena s letáčky s fosforeskujícími nápisy, které Chalánková nalezla v areálu Zbrojovky, kde má svůj ateliér.

Můžeme se ptát, co vlastně současný trh s uměním znamená pro umění samotné a zda ceny, které jsou někteří sběratelé ochotni za díla vydávat, opravdu vypovídají o jejich umělecké kvalitě. S tím souvisí i zájem mainstreamových médií, která referují o umění často právě pouze v případě, kdy u daného díla padl aukční rekord.

Ve druhé části výstavy bude představen výběr pláten Venduly Chalánkové, který ukazuje její cestu k minimalismu, na jejímž konci aktuálně stojí Zamluveno prodáno. Konkrétně se bude jednat o díla Tátova čepica (2004), Břízy (2008) a Akustický obraz (2018), a díla ze sérií Spotřebiče (2012),  To víš, oni tam nalítajó (2017) a Solární panely (2018).


Silvie Šeberová

6. 1. 2020