Přeskočit na obsah
Na tomto webu používáme cookies. Dalším setrváním na webu souhlasíte s jejich použitím pro sběr dat.

VÝSTAVY / AKCE / DOPROVODNÝ PROGRAM

Vernisáž 27. 6. 2019 v 18 hodin / Důraz na materiál a jeho specifické výtvarné možnosti patří k důležitým konstantám jeho konceptuálně orientované tvorby.

Výstava: Tomáš Prokop - Půl tuny
Vernisáž: 27. 6. 2019 v 18 hodin v galerii Artikle
Výstava trvá od 28. 6. 2019 do 24. 8. 2019
Kurátorka: Kaliopi Chamonikola


Půl tuny

Jedním z autorů, kterého galerie Artikle zastupuje, je Tomáš Prokop - absolvent brněnské Fakulty výtvarných umění VUT, ateliéru Jana Ambrůze a Pavla Korbičky. Mladý umělec dosáhl významných mezinárodních úspěchů: z prestižní soutěžní přehlídky současné sklářské tvorby Toyama International Glass Exhibition 2018 v Japonsku si v obrovské konkurenci odnesl za dílo nazvané Rozdělení (druhá verze) z roku 2017 stříbrnou cenu.

Osobitý způsob práce s médiem skla ocenila také mezinárodní porota, která mladého českého autora vybrala také mezi 100 umělců 32 národností působících v 25 zemích světa pro přehlídku pořádanou od 12.5.2019 – 5.1.2020 v The Corning Museum of Glass v New Yorku. Toto muzeum je ve světě sklářského umění, jeho historie, vědy a designu mimořádně významnou autoritou. Vlastní jednu z prominentních světových kolekcí sklářských předmětů reprezentujících historii práce s materiálem v období téměř 3500 let.

Galerie Artikle připravuje jedinečnou časovou instalaci objektu Tomáše Prokopa, v němž v kombinaci s asfaltem hraje sklo fundamentální roli. Zatímco na obou zmíněných přehlídkách v Japonsku i v USA byly zastoupeny modely – tedy menší verze díla – v galerii Artikle v Brně bude realizováno dílo ve skutečném měřítku 1:1. Po dobu dvou letních měsíců 2019 zde bude instalován a vizuálně zaznamenána procesuální podoba díla, v jeho pozvolných proměnách. Jako součást projektu vznikne dokumentace (foto, video).

Kaliopi Chamonikola
 

Odkazy na jednotlive galerie:

http://artikle.cz/cs/

http://www.toyama-glass.jp/en/works.html

https://www.cmog.org/collection/exhibitions/new-glass-now


Partneři výstavy:
GLASSOLUTIONS / Saint Gobain: https://glassolutions.cz/cs
ASFALTELAST spol. s.r.o.: http://www.asfaltelast.com/

17. 6. 2019